Charakterystyka i pochodzenie: Estragon jest wieloletnią rośliną leczniczą i przyprawową wytwarzającą kłącze. Rośnie dziko od wschodniej Europy aż do Mongolii.
Nazwa łacińska: Artemisia dracunculus
Opis: Bylina ta osiąga wysokość ponad 1,5 m. Liście ma równowąskie, podłużne, z ostrym końcem, od jasno- do ciemnozielonych. Drobniutkie, niepozorne kwiaty są skupione w kulistych koszyczkach kwiatowych. Początkowo są białożółte, potem czerwonawe. Kwitnie od lipca do września.
Uprawa: Estragon można rozmnażać z rozsady albo przez podział kłączy. Uprawiany jest w większości państw europejskich. Zbiera się ziele w czasie suchej pogody, na początku kwitnienia, (dwa, trzy razy do roku), gdy osiągnie 20-30 cm wysokości. Związuje się je w pęczki i suszy w miejscu przewiewnym. Wysuszone ziele (Herba dracunculi) używane jest jako przyprawa i roślina lecznicza.
Zawartość: Ziele zawiera olejek lotny, w którego skład wchodzi przede wszystkim estragol, enzymy, garbniki, gorycze, dużo składników mineralnych oraz jod.
Działanie: Estragon ma działanie wzmacniające, pobudza apetyt i trawienie. W medycynie ludowej stosuje się go przeciw miażdżycy, służy też do produkcji wina leczniczego, pobudzającego pracę całego układu trawiennego, zwiększającego wytwarzanie soków żołądkowych i zwiększającego apetyt. Uważa się, że działa też łagodnie uspokajająco.
Zastosowanie: Z ziela uzyskuje się olejek lotny (Oleum dracunculi) mający zastosowanie w produkcji leków. W przemyśle spożywczym ziele używane jest do produkcji octu estragonowego, musztardy estragonowej i różnych mieszanek przyprawowych. Estragon pachnie przyjemnie i ma pikantny, korzenno-ziołowy smak. Należy go używać w niewielkich ilościach. Estragonem przyprawia się potrawy z ryżu (dania chińskie), ryby i majonezy. Octu estragonowego używa się do marynowania ogórków, dyni i innych warzyw, do przygotowania sosów, pieczarek, kalafiorów, szparagów, pomidorów, fasoli oraz mięsa cielęcego, jagnięcego i krabów. Ziele pasuje szczególnie do kurczaka pieczonego, kurczaka w śmietanie, baraniny i podrobów. Poprawia smak golonki, boczku wieprzowego i wędlin. Smak estragonu czuje się wyraźniej, jeżeli potrawę skropi się lekko sokiem z cytryny. Świeżymi posiekanymi liśćmi estragonu przyprawia się drób, jajka, jasne sosy, mięsa i wszystkie rodzaje sałatek. Można ich używać do przygotowania masła ziołowego.