Aby gotowanie stało się przyjemnością i jednocześnie służyło zdrowiu, powinniśmy znać i stosować jak najwięcej przypraw, pamiętając o następujących zasadach ich używania:
1. Wybierajmy potrawy i odpowiednie do nich przyprawy zgodnie z naszym smakiem i – co ważniejsze – zgodnie z naszym stanem zdrowia.
2. Poznajmy dobrze przyprawy, ich smaki, zapachy, intensywność, możliwości mieszania.
3. Miejmy własne sekrety kulinarne, na przykład specjalne sosy będące wynikiem eksperymentowania.
4. Eksperymentujmy z doborem przypraw, dając szerokie pole do popisu naszej fantazji i smakowi, lecz pamiętajmy, że zawsze lepiej dać mniej przyprawy niż zbyt dużo.
5. Potrawy dla małych dzieci przyprawiajmy bardzo ostrożnie i już po ugotowaniu. Przyprawy ostre i silnie aromatyczne dodawajmy w całości (nie mielone czy kruszone), a przed podaniem usuńmy z potrawy.
6. Włoszczyznę do zup dodajemy na mniej więcej 40 minut przed końcem gotowania, jeśli oczywiście nie gotujemy w szybkowarze. „Zielone” do zupy wrzucamy po jej ugotowaniu, aby nie zniszczyć lotnych substancji aromatycznych i witamin.
Przedstawione zasady stosowania przypraw i gotowania warzyw znane są w kuchniach całego świata. Wygląd i aromat potrawy wpływają na apetyt i trawienie. Aby w pełni docenić znaczenie przypraw, należy wspomnieć o ich korzystnym wpływie na pracę układu pokarmowego, żołądka, wątroby, o regulującym wpływie na ciśnienie krwi oraz działaniu dezynfekującym.