Charakterystyka i pochodzenie: Majeranek ogrodowy jest rośliną roczną lub dwuletnią, ale w swojej ojczyźnie, w rejonie śródziemnomorskim, jest rośliną wieloletnią. Osiąga wysokość 20-40 cm. Jako przyprawa majeranek był znany już w starożytnej Grecji i Rzymie.
Nazwa łacińska: Majorana hortensis
Opis: Silnie rozgałęziona łodyga pokryta jest gęsto owalnymi liśćmi, ułożonymi naprzeciwległe. Cała roślina jest szaro owłosiona. Kwiaty, osadzone w pachwinie okrągłych podsadek, zebrane są okółkowo w główkowate kwiatostany na szczycie pędu.
Uprawa: Majeranek lubi dobrą, lekką ziemię ogrodową o dostatecznej zawartości wapnia. Rozmnaża się z nasion, rozsadę sadzi się na miejsca stałe wiosną, w odstępach co 15-30 cm. Ziele majeranku (Herba majoranae) zbiera się dwa razy do roku. Wiąże się je w pęczki i suszy. Największymi światowymi dostawcami majeranku są: Francja, Węgry, Austria i RFN. Jednak najlepszy jakościowo jest majeranek z południowej Francji i Chile. Majeranek jest także uprawiany na Morawach i w południowej Słowacji.
Zawartość: Majeranek zawiera od 1 -3,5 % niezwykle aromatycznego olejku lotnego (do tej pory nie wiadomo, jakiemu składnikowi majeranek zawdzięcza swój zapach, wiadomo jedynie, że zawiera terpeny), garbniki, gorycze, witaminę C, karoten i inne składniki.
Działanie: Wzmaga trawienie, działa wiatropędnie i moczopędnie oraz uspokajająco. W medycynie ludowej stosowany jest do leczenia ran i do kąpieli ziołowych.
Zastosowanie: Majeranek ogrodowy ma wyraźny, specyficzny zapach, smak korzenny, lekko szczypiący, podobny do smaku tymianku, ale delikatniejszy i słodszy. Jest stosowany jako przyprawa i roślina lecznicza. W przemyśle farmaceutycznym z majeranku przygotowuje się herbatki, napary i pozyskuje olejek lotny (Oleum majoranae). Majeranek jest jedną z najpopularniejszych przypraw i nie można sobie bez niego wyobrazić kuchni słowackiej. Jak smakowałaby pieczona gęś, kaczka czy wątrobianka bez majeranku? Należy go jednak dodawać ostrożnie, początkowo w małych ilościach, by z czasem ustalić właściwe dla siebie proporcje. Majeranek wspaniale harmonizuje z tymiankiem. Majerankiem przyprawia się zupę ziemniaczaną, kluski wątrobiane, sałatki, potrawy z grzybów, zupy mięsne, pasztety, pieczony drób, różne sosy, spaghetti, pieczeń wieprzową, jagnięcą i baranią. Nadaje się też wspaniale do grochu, fasoli, soi, flaków, sałatek rybnych i niektórych serów. W diecie bezsolnej majeranek może zastępować sól.