Charakterystyka i pochodzenie: Mięta pieprzowa jest rośliną wieloletnią, leczniczą i przyprawową. Osiąga wysokość 30-90 cm. Jej ojczyzną są Chiny i Japonia. Ślady mięty odnaleziono w grobowcach egipskich pochodzących z lat 1200-600 p. n. e. Do Europy prawdopodobnie sprowadzili ją mnisi.
Nazwa łacińska: Mentha piperita L.
Opis: Ma rozgałęzioną, czworokątną łodygę, obficie ulistnioną. Liście są wydłużone, ostro zakończone, z ząbkowanymi brzegami. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty zebrane są w nibykłosy na szczycie łodygi.
Uprawa: Mięta pieprzowa uprawiana jest głównie w Anglii i Ameryce Północnej. Uprawia się ją również we Francji, Włoszech, Grecji, północnej Afryce, Hiszpanii, środkowej Europie i w ZSRR. Rozmnaża się za pomocą rozłogów, najlepiej wiosną, przed kwitnieniem. W naszych warunkach nie wydaje nasion. Liście (Folium menthaepiperitae) zbiera się kilka razy w sezonie lub całe ziele przed kwitnieniem, gdy osiągnie 20-30 cm. Suszy się je w temperaturze do 35 °C.
Zawartość: Liście zawierają do 2,5 % olejku lotnego (głównym składnikiem jest mentol i jego estry, następnie felandren, pinen i inne substancje) oraz garbniki, flawonoidy i gorycze.
Działanie: Mentol ma działanie dezynfekujące. Liście mięty działają rozkurczowo, żółciopęd- nie, wiatropędnie, są też skuteczne w chorobach żołądka o podłożu nerwicowym.
Zastosowanie: Mięta ma przyjemny, odświeżający zapach i chłodzący, ziołowy smak. Przygotowuje się z niej herbatki lecznicze, aromatyzuje syropy i spirytus. Ma również duże zastosowanie w produkcji likierów, w przemyśle cukierniczym i kosmetycznym. Mięta pieprzowa zajmuje szczególne miejsce w kuchni angielskiej, przyprawia się nią wiele potraw, między innymi sos do baraniny. W kuchni amerykańskiej dodawana jest jako składnik aromatyzujący do napojów z sokiem pomidorowym, do sałatek owocowych i jarzynowych. W kuchni arabskiej i włoskiej podawana jest na stół jako osobna przyprawa. We Francji i Włoszech miętę dodaje się do mieszanek ziołowych. Używa się świeżych i suszonych liści, które powinny zachować piękny zielony kolor. Miętą można przyprawiać zapiekanki, pieczoną baraninę, mięso jagnięce i kurczaki. Dodaje się ją do duszonej kapusty, marchwi, grochu i porów. Niewielką ilość świeżych liści można dodawać do zup jarzynowych, marynat do mięs, do ryb i potraw z sera.
dziękuję za wartościowe informacje i pozdrawiam