Charakterystyka i pochodzenie: Jest to krzew lub niewielkie drzewo z czerwonymi gałązkami. Ojczyzną migdałów jest prawdopodobnie Kaukaz i północna Afryka. Z tych terenów uprawa rozpowszechniła się na całą Europę. Migdały uprawia się od niepamiętnych czasów. Opis. Drzewo migdałowe osiąga wysokość 3-8 m, jest podobne do brzoskwini. Liście ma podłużne, ostro zakończone, na brzegach piłkowane. Różowe lub białawe, duże kwiaty rozwijają się przed liśćmi, toteż wczesną wiosną sady migdałowe wyglądają wyjątkowo pięknie. Owocem jest pestkowiec z twardą okrywą i jadalnym nasieniem.
Nazwa łacińska: Amygdalus communis
Uprawa: Migdały rosną obecnie przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego, w Chinach i w Ameryce. Uprawia się je też w cieplejszych rejonach Słowacji (najczęściej w winnicach), ale również na południu Moraw i w Czechach, w rejonie Litomierzyc. Dzięki długotrwałej hodowli otrzymano odmiany uprawne migdała.
Zawartość i działanie: Najczęściej uprawia się trzy następujące odmiany migdała zwyczajnego:
- Odmiana gorzka (var. amard) – migdały gorzkie zawierają glikozyd amygdalinę, który łatwo rozkłada się na kilka składników, między innymi silnie trujący cyjanowodór (tzw. kwas pruski). Owoce tej odmiany nie nadają się więc do spożycia bez ich uprzedniej obróbki. Dla dziecka dawką śmiertelną jest już 10 gorzkich migdałów, dla dorosłego człowieka – 50. Cyjanowodór usuwany jest z nasion przez prażenie, pieczenie lub gotowanie.
- Odmiana słodka (var. dulcis) – owoce tej odmiany są słodkie w smaku i zawierają niewielką ilość amygdaliny. Jako przyprawa używane są między innymi do smażonych ryb, zwłaszcza pstrągów.
- Odmiana pękająca (var. dulcis for. fragilis) – ma owoce o cienkiej i kruchej łupinie oraz słodkie nasiona.
Zastosowanie: Nasiona migdałów słodkich i pękających można jeść bez obróbki wstępnej, czyli gotowania lub prażenia. Gorzkie i słodkie migdały stosowane są jako lek, do celów kosmetycznych, do bezpośredniego spożycia lub jako przyprawa. W przemyśle farmaceutycznym przygotowuje się z nich różne specyfiki. Drobno posiekane słodkie i gorzkie migdały dodawane są do ciast, słodyczy, likierów i delikatnych potraw. Szczególne znaczenie mają w kuchni chińskiej i indonezyjskiej, gdzie orzechy i migdały razem z owocami cytrusowymi dodawane są do ogromnej liczby potraw, między innymi do ryżu, pieczonego drobiu, różnych rodzajów mięs itp. Migdały prażone w soli są znakomitym dodatkiem do napojów.