Charakterystyka i pochodzenie: Przyprawę zwaną „chili” uzyskuje się z niezwykle ostrych owoców wymienionych gatunków, które są blisko spokrewnione z dobrze znaną papryką jednoroczną (Capsicum annuum L.). Gatunki te są krzewami osiągającymi wysokość 1 m; pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki. Ten rodzaj przyprawy można także uzyskać z innych gatunków papryk o małych owocach, jak np. Capsicum fastigiatum. Chili po raz pierwszy poznali Europejczycy biorący udział w wyprawie Kolumba do Indii Zachodnich. Lekarz biorący udział w tej wyprawie opisywał pożywienie tubylców oraz używaną przez nich przyprawę do ryb i ptaków nazywaną, „agi” lub „aji”. Chili jest to proszek otrzymywany najczęściej z mielonych owooów gatunku Capsicum frutescens. Bywa też nazywany „pieprzem Cayenne”, od nazwy portu Cayenne. Z owoców papryki jagodowej uzyskuje się niezwykle ostry sos tabasco.
Nazwy łacińskie: Capsicum frutescens, Capsicum baccatum
Opis: Jest bardzo dużo odmian papryki o owocach różnej wielkości, smaku i barwy. Występują owoce zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone i ciemnoczerwone. Najmniejsze owoce są wielkości fasoli; smak mają bardzo ostry, parzący. Jest wiele rodzajów przypraw chili, od delikatnych, korzenno-ziołowych do bardzo pikantnych. Ustalono więc skalę od 1 do 120, według której można określić ostrość danej przyprawy. W skali tej spotykamy najróżniejsze aromaty, smaki i kolory.
Uprawa: Obecnie największymi producentami są państwa Afryki zachodniej, Meksyk, Brazylia, Kolumbia, Gujana, USA, Wietnam, India i Indonezja. Ostre gatunki papryki zaczyna się uprawiać również u nas. Zwykle w doniczkach – w mieszkaniach i na balkonach.
Zawartość: W owocach papryki znajduje się alkaloid kapsafcyna, który powoduje palący, ostry smak.
Działanie: Ma doskonały wpływ na trawienie.
Zastosowanie: Jako przyprawy używa się bądź świeżych owoców, bądź też suszonych i roztartych na proszek. Pod nazwą „chili” sprzedaje się przeważnie mieszankę, w której skład, oprócz papryki, wchodzi czosnek, majeranek, goździki, ziele angielskie, kminek, niekiedy również cebula. W przemyśle spożywczym ostra papryka stosowana jest do przygotowywania konserw warzywnych i mięsnych, wędlin, konserw rybnych i mieszanek przyprawowych. Chili służy do przyprawiania mięsa z rusztu, sosów, mięsa wołowego, wieprzowego i ryb. Ma również duże zastosowanie w produkcji tabasco i innych specjalnych sosów typu chili. Można nim też przyprawiać groch, soczewicę, zupy mięsne i rybne, kaczki, gęsi i gulasz.
Wartościowa strona, dziękuję za informacje.