Charakterystyka i pochodzenie: Korzennik lekarski jest wiecznie zielonym drzewem z rodziny mirtowatych, osiągającym wysokość około 10 m. W Europie jest znany od czasów Kolumba. Nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa „pimenta” – przyprawa. Jako przyprawa był używany już przez Azteków.
Nazwa łacińska: Pimenta officinalis
Opis: Korzennik tworzy rozłożystą koronę, ma przyjemnie pachnącą korowinę, liście lśniące, skórzaste. Białe kwiaty zebrane są w baldachokształtne kwiatostany. Owocem jest kulista jagoda, początkowo zielononiebieska, po dojrzeniu szkarłatna.
Uprawa: Korzennik rośnie w stanie dzikim w Ameryce Środkowej oraz jest uprawiany na plantacjach. Rośnie również w Indii, Ameryce Południowej, na Kubie i Jamajce. Owoce – jagody – zawierają po dwa nasiona. Zbiera się je jeszcze zanim dojrzeją. Po wysuszeniu mają kolor brązowy, są nieco większe niż ziarnka pieprzu i znane pod nazwą „ziele angielskie”.
Zawartość: Suszone owoce zawierają olejek lotny używany do produkcji likierów, w przemyśle kosmetycznym do produkcji perfum i mydła oraz w przemyśle farmaceutycznym. Jego głównym składnikiem jest eugenol oraz kariofylen, cineol i felandren.
Działanie: Herbatka z korzennika lekarskiego łagodzi zaburzenia żołądkowe i biegunkę.
Zastosowanie: Ziele angielskie szybko zostało spopularyzowane i w wielu potrawach zastąpiło pieprz. Ma przyjemny, korzenny zapach, zbliżony do gorczycy, pieprzu, gałki muszkatołowej i goździków, smak lekko palący. Używając go należy pamiętać, że jest bardzo mocną przyprawą. Przyprawia się nim różne gatunki mięsa, kilka całych lub zmielonych ziarenek dodaje się zwłaszcza do baraniny, do sosów i tłustych potraw, którym nadaje przyjemny aromat. Przyprawia się nim też szpinak i inne warzywa, ryby smażone na oleju, sałatki rybne, sosy do dziczyzny, dziczyznę, zupy jarzynowe, galarety i ogórki kwaszone. Stosuje się go również do różnych marynat, budyniów, ciast świątecznych. Dodany w małej ilości podnosi smak kompotów owocowych. Sos sporządzony z mocnego wywaru z mięsa, pieprzu, cebuli, mąki, skórki cytrynowej, czerwonego wina i kilku ziarenek angielskiego ziela doskonale nadaje się do dziczyzny i podrobów.